poniedziałek, 19 lipca 2010

Gobeliny

    Gobeliny są to inaczej tkane obrazy, których szczególną cechą jest wielobarwny rysunek.  Wykonywane są najczęściej przez na specjalnych urządzeniach na podstawie obrazów znanych malarzy lub projektów, które dostarczył klient. Do czego nadają się gobeliny? Zazwyczaj zdobią mieszkania, dworki, zamki  czy biura. Dzięki nim ściany nie są puste. W sprzedaży możemy spotkać gobeliny od tych najmniejszych, po te zdobiące całe ściany.

   Jak powstają gobeliny i polskie stroje ludowe możemy przekonać się odwiedzając pracownie tkackie,w których powstają  oprócz gobelinów także, dywaniki i makatki ścienne. Dominuje w nich świat kolorowych materiałów, włóczek. Przeplatanych najróżniejszymi splotami.

   Tkane ręcznie gobeliny nie wiele różnią się od namalowanych obrazów. Ich niepowtarzalnego uroku, nie zastąpi daleko rozwinięta  automatyzacja tkactwa , która znacznie ogranicza rolę człowieka. Gobeliny można uznać za ludowe i artystyczne, bo wytwarzane są najczęściej w sposób chałupniczy, ręcznie, na prostych  i drewnianych warsztatach tkackich.

   Nie wiadomo, dlaczego większość ludzi dekorowanie ścian kojarzy głównie z malarstwem. A przecież już w średniowieczu wyszukaną ozdobą bogatych dworków i pałaców były gobeliny. Oglądane z pewnej odległości zachwycają swym pięknem. Ludzie zachwycają się gobelinami, głównie z powodu tysięcy nitek, które posplatane ze sobą tworzą niepowtarzalne dzieła.

  Obecnie do tworzenia gobelinów w tradycyjny sposób powraca coraz więcej osób, co wynika także i z zainteresowania gobelinami, jako ozdobami na ściany.