czwartek, 1 kwietnia 2010

Stroje a region Polski

Stroje regionalne były wyznacznikiem indywidualności danego regionu. Charakteryzowały społeczeństwo, ukazywały ich dominujące cechy. Nie można zapomnieć, iż w zależności od terenu na jakim się znajdujemy, stroje regionalne są inne, a czasem całkowicie się od siebie różnią.

Strój krakowski, to przede wszystkim ciekawa, rogata czapeczka o krwisto czerwonym odcieniu z wpiętym w nią piórkiem pawim. Kobiety zaś nosiły kolorowe, dziergane fartuszki z różnego rodzaju naszyciami i ciasne gorsety. Mężczyzna z Kaszub wkładał w spodnie tzw „letniak”, a na to zakładał serdak. Spódnice z samodziału charakteryzowały zaś kobiece stroje ludowe na tych terenach.

Materiał jakiego tam używano, to przede wszystkim tiul. Na górnym Śląsku płeć męska odziewała bogato haftowane koszule i spodnie z sukna. By zaoszczędzić na wydatkach, nakryciem głowy był najczęściej słomiany kapelusz, który wyrabiano własnoręcznie.

Góralki ubierały kwieciste spódnice i bluzki z haftkami. Pod brodą wiązano chusteczki. Rzeszowianki lubowały się we wszystkich odcieniach koloru niebieskiego i zielonego, takie też barwy dominowały ich stroje regionalne. Na sukienki nakładano najczęściej białe fartuchy.