wtorek, 23 marca 2010

Charakterystyczne cechy stroju ludowego

Stroje ludowe to ubiory należące do określonego regionu w kraju. Zazwyczaj były traktowane jako odzież odświętna, noszona na wielkie okazje, rzadko jako ubiór codziennego użytku. Wygląd stroju ludowego uzależniony był od konkretnego regionu w Polsce, gdzie akurat powstawał, tradycji kulturowych, typu gospodarki i historii regionu.
 
Bardzo ładne stroje ludowe nosili  mieszkańcy regionu rzeszowskiego. Inaczej chodziły ubrane kobiety a inaczej mężczyźni. Kobiety nosiły białe koszule z haftami i zdobionymi kołnierzykami.  Spódnice zakrywały kolana i były w różnych odcieniach granatu bądź zieleni. U dołu spódnice najczęściej były zdobione tasiemkami. Na białą koszulę kobiety zakładały czarny, sznurowany gorset ozdabiany cekinami o najróżniejszych kształtach. Nieodzownym elementem stroju były zakładane na szyję czerwone korale. Dla ciekawostki: panny nosiły na głowie wianki, a kobiety zamężne kolorowe chusty.
 
Strój męski składał się z płóciennej koszuli oraz portek zrobionych z sukna. Kawalerowie na udach mieli naszyte trapezowe oblamówki w kolorze czerwonym. Na koszule mężczyźni zakładali ”kamizole”chodzi tu o kamizelkę wykonaną z takiego samego materiału jak spodnie. Kamizelka była dość długa i sięgała kolan. Na wierzch mężczyźni zakładali sukmanę w kolorze brązowym. Spodnie wkładano do czarnych butów.
 
Dziś stroje ludowe niestety możemy zobaczyć tylko w regionalnych muzeach lub podczas wiejskich festynów.